Ready, Steady, Go!

Już od dłuższego czasu planowałem założenie bloga technicznego, którego używałbym do porządkowania wiedzy i gromadzenia pomysłów. Pewnie jeszcze długo bym planował, gdyby nie impuls w postaci konkursu Daj Się Poznać 2016. Szczerze mówiąc, rywalizacja nie jest moim głównym celem i nie liczę na żadne nagrody, bo w porównaniu z niektórymi konkursowymi projektami, mój wydaje się być dosyć… nudny. Właściwie to nawet trudno mi przewidzieć, czy będę w stanie publikować wpisy i fragmenty kodu z wymaganą częstotliwością, jednakże jeśli uda mi się zainteresować choć kilku czytelników swoimi wypocinami, to już będzie dla mnie sukces.

O zaletach posiadania Internetowego Pamiętnika pisało już wielu, więc przytoczę tylko dwie, które są dla mnie najważniejsze. Jedną z nich jest poszerzanie własnej wiedzy i rozwijanie umiejętności. Aby wytłumaczyć innym omawiane zagadnienie, należy najpierw samemu je dogłębnie zrozumieć. Druga zaleta, równie istotna, to czerpanie wiedzy od czytelników, którzy komentują umieszczane wpisy. To są moje główne założenia, a dodatkowym atutem jest uczucie satysfakcji, w momencie gdy ktoś jeszcze z tego skorzysta.

Wracając do konkursu, od pewnego czasu chodził mi po głowie pomysł stworzenia aplikacji, która powiadamiałaby użytkowników współdzielonego notatnika OneNote o wprowadzonych zmianach. Pracuję w firmie, w której używamy OneNote’a do spisywania uwag, pomysłów, notatek projektowych, planów implementacyjnych itd. W momencie dodania nowego wpisu, bądź modyfikacji istniejącego, inni użytkownicy nie mieli o tym pojęcia. Owszem, w momencie przeglądania notatników OneNote’a zmodyfikowane fragmenty są wyróżnione, ale dopóki użytkownik nie zacznie przeglądać notatnika, dopóty nie będzie wiedział, że coś się zmieniło. A gdyby tak wszyscy zainteresowani byli automatycznie powiadamiani o zmianach?

Tak właśnie narodził się pomysł utworzenia OneNoteNotifier. Z tego co mi wiadomo, OneNote nie ma wbudowanej funkcji powiadamiania o zmianach. Zdaje się, że w przypadku SharePointa istnieje możliwość ustawienia notyfikacji email, ale stawianie SharePointa dla powiadomień OneNote’a wydaje się wyciąganiem armaty na komara. Zapewne istnieją jeszcze zewnętrzne, płatne systemy, które oferują integrację z różnymi komunikatorami, czy też powiadomienia email. Być może istnieją nawet darmowe narzędzia z otwartym kodem źródłowym, które oferują taką funkcjonalność. Postanowiłem jednak nie szukać dalej, bo stworzenie własnego narzędzia, które ma jakieś konkretne zastosowanie, dostarczy mi frajdy i pozwoli na wykorzystanie nieznanych mi wcześniej narzędzi i bibliotek. Same plusy.

Chciałbym, żeby pierwsza wersja aplikacji pozwalała na integrację z komunikatorem Slack oraz umożliwiała wysyłanie powiadomień email do wybranych użytkowników. Więcej szczegółów już wkrótce.

Jedna myśl na temat “Ready, Steady, Go!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *